انتشارات حرفه هنرمند


در باب فواید و مضارِّ فعل مذمومِ نظرسنجی: ایمان افسریان / مجید اخگر

فهرست نتایج نظرسنجی

نقطۀ امتزاج شناخت و ذوق : وحید حکیم

مجید اخگر

بامداد بُتان : علیرضا صحافزاده

کریم نصر

شهلا حسینی

لیلی گلستان

رزیتا شرفجهان
10 هنرمندِ برگزیده‌ی 100هنرمند وهنر شناس و منتقد
فصلنامه حرفه: هنرمند برای شمار‌ه‌ی ویژه‌نامه‌ی نوروز 1394 خود به انتخاب و بررسی ده هنرمند منتخب هنر نوگرای ایران پرداخته است. این کار، فارغ از جنجال‌های زودگذر مربوط به شهرت و محبوبیت، می‌تواند به شناسایی هنرمندان و دستاوردهای مورد اجماع جامعه‌ی هنرهای تجسمی ایران کمک کند. به علاوه، تلاش کردیم با فراهم آوردن مطالبی تحلیلی در مورد فهرست ده نفره‌ی هنرمندانِ برتر، امتیازها و دستاوردهای آنها را به بحث گذاریم، و به این ترتیب در شناسایی آنها به نسل جوان‌تر و ایجاد نوعی پیوند تاریخی میان نسل‌ها گامی کوچک برداریم. از این رو از صد هنرمند درخواست کردیم تا با انتخاب فهرست ده‌نفره‌ی خود ما را در این پروژه همراهی کنند. در این زمینه، توجه به چند نکته ضروری است:
• اسامی به ترتیب اولویت و اهمیت (از یک تا ده) تنظیم شده‌اند. معیار رای دهندگان برای انتخاب می‌تواند کیفیت هنری و زیبایی‌شناختی آثار این هنرمندان، دستاوردهای هنری ماندگار در تاریخ هنر ایران، تاثیرگذاری، مداومت در تولید آثار باکیفیت، علاقه و احساس شخصی آنها، و یا هر آن‌چه در این رابطه مهم می‌دانند باشد.
• با توجه به اینکه موضوع این شماره‌ی مجله، ده هنرمند تجسمی برگزیده هنر نوگرای ایران است ــ به‌تقریب از هنرمندان دهه‌ی 1320 تا امروز. در نتیجه، چهره‌هایی مانند صنیع الملک، کمال الملک و شاگردانش، و نیز هنرمندان طراح گرافیک و تصویرساز (که باید در حوزه‌ای جداگانه مورد ارزیابی قرار بگیرند) و سایر هنرمندان حوزه های سینما، تئاتر، موسیقی و ... مد نظر این نظرسنجی نیستند. به این ترتیب، هنرمندان هنرهای تجسمیِ به اصطلاح غیرکاربردی (نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، هنرهای جدید و...) برای نظرسنجی مورد نظر هستند.

انتخاب ده هنرمند نوگرا کار دشواریست : مسلم خضری

ده هنرمند تجسمی برتر هنر نوگرا و معاصر ایران : حمید کشمیرشکن

سهراب مهدوی

آنان که آثارشان را ستودهام: جواد مجابی

احمد وکیلی

آناهیتا قبائیان

محمودرضا بهمن‌پور

مهدی چیت‌سازها
آیا آنکه غربال به دست دارد از عقبِ کاروان می آید؟ : مسلم خضری/ایمان افسریان

مسیرهای هنر ایران : مجید اخگر

درباره‌ی دشواری و سهولت ارزش‌داوری : مهدی نصراله زاده

در باب مسئلۀ معتبرها در عالم هنر: کامران سپهران

برند و برندسازی در هنر معاصر : گردآوری و ترجمه مهدیه کُرد

قربانی‌ستایی به سبک رمانتیسم هالیوودی : صالح نجفی

آنچه گویندش ابتذال : امین بزرگیان
ارزش،اعتبار،شهرت و معیارهای آن
اجرای نظرسنجی‌ای از این دست، فرصتی برای طرح پرسش‌ها و مباحثی نظری و تحلیلی در اختیار ما می‌گذارد که اهمیت آن‌ها اگر بیش از خود نظرسنجی نباشد کمتر از آن نیست؛ مسائلی از این دست که چه سازوکارها و عواملی در تعیین چهره‌ها و آثار معیار یا معتبرِ (canon) هنر یک کشور (در این‌جا ایران) دخیل است؟ میزان و معیار ارزشیابی هنری و ثبت در تاریخ هنر چیست؟ ارزش هنری، اقتصادی و نمادین چگونه ایجاد می‌شود؟ از نتایج این نظرسنجی چه استنباط‌هایی در مورد سلیقه و پسند بازیگران صحنه‌ی هنر ایران می‌توان داشت؟ هنرمندان چگونه مشهور و شناخته می‌شوند یا خود را می‌شناساند؟ شخصیت مقبول، مشروع یا ممتاز و متمایز هنرمندان چگونه در دنیای هنر، رسانه‌ها، و نهادهای مرتبط با آن بازنمایی می‌شود؟ ضرورت وجود یا ایجاد چهره‌ها و آثار «معتبر» در صحنه‌ی هنر چیست؟
در این بخش به پرسش‌هایی از این دست می‌پردازیم.
محصص :هنرمند تکرو : رویین پاکباز

بهمن محصص در موج‌خیز سیاه تاریخ : مراد منتظمی / ترجمه : مرجان تاج الدینی
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : بهمن محصص
یکی از اهداف این پروژه، فراهم کردن حداقلی از پشتوانه‌ی متنی در مورد ده چهره‌ی برگزیده‌ی هنرمندان و هنرشناسان بود. در مورد هر هنرمند، در ابتدا با یک بیوگرافی کوتاه که مرجان تاج‌الدینی تهیه کرده است، حداقل اطلاعات مربوط به زندگی و روند شکل‌گیری و دستاوردهای هنری عمده‌ی هنرمند را ارائه می‌دهیم، و پس از آن در قالب دو متن توضیحی‌ـ ‌تحلیلی به بررسی کارنامه‌ی هنری، زمینه‌های تاریخی و تاریخ‌هنری، و رویکرد‌های زیبایی‌شناسانه‌ی هر هنرمند می‌پردازیم. در مورد وجه تصویریِ کار، سعی ما آن بوده که تصاویری از این هنرمندان را برای نمایش انتخاب کنیم که جزو آثار کمتر شناخته و دیده شده آنها باشند، و چشم‌انداز موجود از آثار آنها را تا حدودی کامل کنند. مجموعه‌ی پیش رو حاصل این تلاش است.
اردشیر محصص و طنزنگاری نو: فائقه بقراطی

اردشیر محصص وچیزهای دیگر: حمید دباشی / ترجمه : نغمه یزدان پناه
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : اردشبر محصص
پرویز تناولی و امر خاصِ عام : دیوید گالووی / ترجمه : ابوالفضل توکلی شاندیز

مدرنیسم ایرانی پرویز تناولی : مرجان تاج الدینی
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : پرویز تناولی
در میانه‌ی طبیعت و تاریخ : حامد یوسفی

استثنای ناتمام : خیزران اسماعیل‌زاده
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : محسن وزیری مقدم
سه‌گانه‌ای درباره‌ی نیکزاد نجومی : محمودرضا بهمن پور

درباره‌ی نیکی نجومی : حمید دباشی / ترجمه : نغمه یزدان پناه
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : نیکزاد نجومی
جمهوریِ پندار : علیرضا صحاف‌زاده

مانیفست مجسمه‌ی عمومی دربستر دموکراسی آمریکایی/ ترجمه: غزاله هدایت
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : سیا ارمجانی
چرا احمد امین نظر؟ : بهزاد نژاد قنبر

احضار دیوها از موزه‌ی تاریخ : علیرضا رضایی اقدم
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : احمد امین نظر
یک وجب خاک و هزار مکافات : ماندانا پرنیان

وسواس مارکو: بهرنگ پورحسینی

بُردنِ خاک به گالری : روبرت صافاریان
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : مارکو گریگوریان
مکانت احمد عالی : مهران مهاجر

وصله ـ پینه : علیرضا احمدی ساعی
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : احمد عالی
"شارل" یا "حسینِ"زنده رودی؟: منا زهتابچی

در اهمیت زنده رودی و مسئله‌ی مکتب ایرانی : شهروز مهاجر
هنرمندان برگزیده/ یک شناختنامه مختصر : حسین زنده رودی
نقدی بر نمایشگاه مهدی حسینی : ثمیلا امیر ابراهیمی

نقدی بر نمایشگاه محمد غزالی : غزاله هدایت

نقدی بر نمایشگاه محمد خلیلی : علیرضا رضایی اقدم

نقدی بر نمایشگاه مهران مهاجر: سحر عسگری

نقدی بر نمایشگاه"جهان پهلوان" : علیرضا احمدی ساعی
نقد فصل
این فصل تلاشی ست برای ورود حرفه : هنرمند به عرصه نقد آثار هنری فصل بدون حاشیه‌روی و حشو و زوائد و شکل دادن به نقد‌‌هایی موجز و مشخص در مورد نمایشگاه‌هایی مشخص. اگر نمایشگاه های فصل پر رونق و بحث برانگیز باشند و و یاری همکاران مستمر، این تجربه را ادامه خواهیم داد.
در این بخش نقد نمایشگاه‌های دو فصل گذشته را به انتخاب جمعی از همکاران حرفه: هنرمند خواهید خواند. هدف این است تا با زبانی روشن، به دور از کلی‌گویی و فلسفه‌بافی در مورد برخی نمایش‌های دو فصل گذشته، مطلب کوتاهی نوشته شود.
این تلاش با این پیش فرض آغاز می‌شود که نقد هنری نه از دل فلسفه یا ادبیات که از درون تجربه مکتوب و مستدل شده یک بینندۀ خلاق و خبره پدید می‌آید. همه تجربه کرد‌ایم که گاهی بعد از نمایشگاهی ساعت‌ها در موردش بحث می‌کنیم و نظر می‌دهیم. در بسیاری مواقع این نظرات و قضاوت‌ها اگر مکتوب و مستدل شوند ارزش آن را دارند که در عرصه عمومی انتشار یابند. ادعای بزرگی نداریم. اگر بتوانیم در این ابراز نظر به زبان مشترکی برای بیان اختلافات‌مان دست پیدا کنیم، می‌توان گفت که بنیان فضایی زنده و واقعی را برای نقد پی ریخته‌ایم. در آن صورت شاید بتوان گفت که نقد از حالت فضل‌فروشیِ بی‌پایه، حرف‌های کلی و مبهم و ‌بی‌فایده، و تعارف و تعریف فراتر رفته است.
هوشنگ پزشک نیا،سونیا بالاسانیان،ابوالقاسم سعیدی، بهجت صدر،مهدی سحابی : جواد مجابی
حرفه: مجموعه دار
این فصل با حمایت و مسئولیت مجموعه‌داران منتشر می‌شود و فضایی است برای ثبت و نمایش آثار ارزنده‌ی مجموعه‌داران خصوصی. با این امید که آثار برجسته‌ی تاریخ هنر معاصرمان در معرض دید هنرجویان و هنردوستان قرار گیرد. ورود به این بخش برای مجموعه‌داران و صاحبان آثار آزاد است و حرفه: هنرمند دخل و تصرفی در مطالب ندارد.