انتشارات حرفه هنرمند


هنر چین، در چشم‌اندازی جهانی شده

آیا تاریخ قضاوت خواهد کرد؟ : مجید اخگر

تحول پیش‌روی تاریخ هنر غرب: دیوید کریر / نغمه یزدان‌پناه

دورنمای تاریخ هنر در مواجهه با تاریخ‌های ناخوانده: جیمز الکینز / صالح نجفی
حاشیه و مرکز: هنر معاصر چین
در این شماره، هنر معاصر چین را نقطه‌ی کانونی بحث خود قرار داده‌ایم ــ کشوری که در سال‌های اخیر به دلائل گوناگون خود را به مرکز صحنه‌ی جهانی کشانده است، و به همین علت سویه‌های مختلف آن محل کنجکاوی قرار گرفته و بسیاری از مسائل پیش‌گفته را با وضوحی خاص در خود به نمایش می‌گذارد. در ابتدا، در چند مقاله وجوه کلی‌تر مسئله را می‌کاویم، و این موقعیت کم‌و‌بیش مشترک را در رابطه با هنر ایران یا منطقه‌ی امریکای جنوبی که شباهت‌های نوعیِ بسیاری با یکدیگر دارند برمی‌رسیم. در ادامه، به طور مشخص بحث هنر معاصر چین را طرح می‌کنیم ــ ابتدا به شکلی کلی‌تر، و با محوریت پرسش از امکان‌های مختلف برای شناخت هنر چین در بستر نحوه‌ی تقسیم کنونی قدرتِ فرهنگی در جهان، و در ادامه با تاکید بیشتر بر معرفی و تحلیل برخی جریان‌ها و چهره‌های اصلی هنرِ کشوری با بیش از یک‌پنجم جمعیت جهان و رشد اقتصادی حیرت‌انگیز.
دلالیِ هویت‌ها : ماری کارمن رامیرز / ابوالفضل توکلی شاندیز

کنش‌های بین‌فرهنگی در زمانه‌ی چندفرهنگ‌گرایی : جین فیشر/ سوفیا مسافر

چین، توسعه، انقلاب و آوانگارد : مهدی نصراله‌زاده

آن‌سوی جهان : آریاسپ دادبه
چین از راه آمازون : هدا اربابی

چگونه می‌توان چین را شناخت؟ : ایمان افسریان

هنرِ آی ویوی: یادمانی از امپراتوریِ سرمایه‌داریِ استبدادِ سرخِ شرقی یا سوغات توریستیِ آن : بائو دوُنگ/ خیزران اسماعیل‌زاده

هنر معاصر چین:‌ از چینی‌زدایی تا چین گرایی دوباره : لیو یودی/ ارکیده درودی
عکاسی چینی ساندرا متیوز/ المیرا خوشبخت

نظریه ای برای رویکرد شخصی در عکاسی چین : گو ژنگ/غزل ثمین

تصویرآفرینی و عکاسی معاصر چین : وانگ‌ چون‌چِن/ الهام شوشتری زاده

هفت هنرمند معاصر چین : مهدیه کُرد

نگاهی به پنج عکاس معاصر چین : محسن بایرام‌نژاد
نقدی بر نمایشگاه منوچهر معتبر : مهران مهاجر

نقدی بر نمایشگاه منوچهر معتبر : مجید اخگر

نگاهی به سومین حراج تهران/ بهار 93 : جواد مدرسی

نقدی بر نمایشگاه مهران دانایی : غزاله هدایت

نقدی بر نمایشگاه مینا نوری : ثمیلا امیرابراهیمی

نقدی بر نمایشگاه سیما شاهمرادی : وحید حکیم
نقد فصل
در این فصل نقد نمایشگاه‌های فصل را به انتخاب جمعی از همکاران حرفه: هنرمند خواهید خواند. تلاش خواهیم کرد با زبانی روشن، به دور از کلی‌گویی و فلسفه‌بافی در مورد برخی آثار نمایشگاهی که در فصل گذشته در ایران دیده شده است مطلب کوتاهی نوشته شود. هدف، مکتوب و مستدل کردن ارزیابی انتقادی‌مان در مورد رخدادی خاص، و به این ترتیب کمک به ایجاد یک فضای نقد عمومیِ‌تر است که بتواند راه بحث و گفتگو بر سر ارزش‌های هنری، فرهنگی و تاریخیِ زمانه‌مان را بگشاید.
قرار بر این است که نویسندگان نمایشگاهی را برگزینند که، اعم از این‌که ارزیابی‌شان مثبت باشد یا منفی، نوشتن در مورد آن را با معنا یا لازم می دانند ــ یا به عبارت دیگر حس کرده‌اند که نباید این نمایشگاه بدون یک ارزیابی انتقادی بگذرد و فراموش شود. هدف دیگر این است که این نقدها و نظرها در عین اصولی بودن تا جای ممکن صریح و « ارزشگزارانه» باشد و نویسنده قضاوت خود را به مصلحت‌ها بینی‌های مختلف پنهان نکند.
کوروش شیشه‌گران، رضا مافی، ناصر اویسی، یعقوب امدادیان، محمد احصایی : جواد مجابی
حرفه: مجموعه‌دار
این فصل با حمایت و مسئولیت مجموعه‌داران منتشر می‌شود و فضایی است برای ثبت و نمایش آثار ارزنده‌ی مجموعه‌داران خصوصی. با این امید که آثار برجسته‌ی تاریخ هنر معاصرمان در معرض دید هنرجویان و هنردوستان قرار گیرد. ورود به این بخش برای مجموعه‌داران و صاحبان آثار آزاد است و حرفه: هنرمند دخل و تصرفی در مطالب ندارد.