انتشارات حرفه هنرمند


قدم زدن در باغ ذن:رامین شیخانی

نوع جدیدی از روایت:گفت و گو با دیوید هاکنی/ پیتر وب/ کیهان ولی نژاد

عکاسی اسستعلایی هاکنی:میکتور آرواس/ فرشید آذرنگ

پرسپکتیو:دیوید هاکنی/ پریسا شرعی

در اقلیمی دیگر:یوریک کریم مسیحی
دیوید هاکنی
اکثراً دیوید هاکنی را با«کلاژعکس»هایش به خاطرمی آورند.ترکیب بندی هایی چشمگیر و در ابعاد بسیار بزرگ متشکل از عکس هایی کوچکتر، که در عین به تصویر کشیدن هر جزکلیتی از یک فضا، چهره یا حرکت را از زوایای مختلف را نشان می دهد.با دوربین هایی که روز به روز کوچکتر می شدند، او عکس هایی با پرسپکتیوهایی روز به روز بیشتر و متنوع تر، خلق می کرد.دو دهه ای می شود که از اوج گرفتن عکاسی های هاکنی می گذرد. شهرت وی به عنوان یک هنرمند؛ بزرگتر از عکاس بودن یا نبودن اوست.
عکس دستکاری شده:گراهام کلارک/ علی عامری

چالش با سنت:جاناتان گرین/ شهریار توکلی

عکاسی درعصرشبیه سازی الکترونیکی:اندی گروندبرگ
عکس دستکاری شده
یکی دو سه دهه است که انگاره های لرزشی در عکس و عکاسی متزلزل شده و عکاسان و هنرمندان در جستجوی افق های تازه تر، دست به دگردیسی های تصویری زده اند و بی تقید در وفاداری به اصول رسانه، تا هر جا که خواسته اند عکس را دگرگون کرده اند و با هر چه که خواسته اند آن را ترکیب کرده اند. به نظر می رسد که قلمرو تصویر دیجیتال، تیر خلاص و آرامش بخشی برای این افسار گسیختگی باشد.« آیندهٔ الکترونیکی همچون از دست رفتن ایمان ما به صداقت تصاویر عکاسی اجتناب ناپذیر خواهد بود».
نحو عکاسانه:گفت و گو با مهران مهاجر

حقیقت عکس:مجید کورنگ بهشتی
مهران مهاجر، مجید کورنگ بهشتی، دادبه بصیر
مهران مهاجر( بهار1382) نیز با همان جدیت پیگیر یکی دو ساله اش نمایشگاه انفرادی دیگری از آثارش برپا کرد. این بار در گالری« راه ابریشم». با ذهن مشغولی این سالهایش در خصوص رسانه ها. با او در مورد مجموعه اخیرش به گفت و گو نشسته ایم.مجید کورنگ بهشتی ازپر کارترین عکاسان امسال بود. دو نمایشگاه انفرادی در خانه عکاسان و خانه هنرمندان (به ترتیب در بهار و تابستان 82 ) بر پا کرده و کتابی از مجموعه آثارش را نیز به انتشار رسانده. کورنگ بهشتی در کارهای اخیرش سعی دارد تا از کنار هم نشانی تصاویرشبه شکل «سکوئنس» به فضای بصری تازه ای دست پیدا کند. بعد از مدتی « بیماری » و بی خبری، داد به بصیر را دیدم با عکسهای تازه اش . دقیق و مستمر کارکرده بود. سال سوم رشته عکاسی را می گذراند و عکس گرفتن برایش جدی است.
آنچه که آب به من داد:سارا. م. لوی/ ثمیلا امیرابراهیمی

فیل و پرولنه:جان برگر/ سالومه منوچهری
فریدا کالو
مطلب زیر از کتاب " فریداکالو" اثر با ارزش سارا م. لوی خلاصه و ترجمه شده است. با وجود آن که شهرت و محبوبیت فریداکالو و نقاشی های او پیوسته در حال افزایش است و هر روز مقالات و کتاب های تازه ای درباره ی زندگی و آثار شگفت انگیز او منتشر می شود، کتاب خانم لوی به عنوان یکی از جدی ترین و هوشمندانه ترین بررسی ها اهمیت خود را حفظ کرده است و از سوی منتقدین و هنرشناسان معتبر، یکی از بهترین آثار شناخته شده است. ترجمه حاضر، سه فصل اصلی کتاب را به همان شکل و با حذف ناگریز برخی از مطالب مربوط به زندگینامه، و انتخاب بخش عمدهای از تحلیل آثار کالو ارائه می دهد. اندک مطالب داخل گیومه از کتاب "هنر ما بین دو جنگ"، به این مطلب اضافه شده است.


هویت آن چیزی است که به اجرا در می آید:گفت و گو با منصور ابراهیمی

آن اثر، حقیقتش بیشتر است:گفت و گو با رامین جهانبگلو
تجربه زیسته (2)
چیزی را بیان می کنیم که تجربه نکرده ایم - به گونه ای بیان می کنیم که تجربه نکرده ایم.وام گرفتن روش بیان (زبان) چارهٔ کار نیست. وام گرفتن زبان بیان، عدم هویت و نبود اصالت نیست. خلا « تجربه ٔزیسته»، خلا هویت است. تجربه ٔدرونی خود زبان خود را می آفریند. اگر به جای هویت و اصالت به دنبال معنای « تجربهٔ زیسته »می گشتیم به نتیجهٔ بهتری می رسیدیم.
خرد به کارگیری مقدارها:گفت و گو با بابک اطمینانی
بابک اطمینانی
مشکل می توان معلم نقاشی ای را سراغ کرد که « نقاش» نباشد. مشکل می توان انتظار داشت معلمی غیر از تجربیات شخصی خودش، چیز بیشتری و دیگری بیاموزد. به همین دلیل خواه ناخواه شاگردان در دوران آموزش آکادمیک خود دچار نوعی منریسم یا اطوارگرایی می شوند و قلق ها و موضوعات استاد خود را تکرار میکنند. هر نقاش حرفه ای یک تعریف از نقاشی دارد و یک اسلوب و سلیقهٔ شخصی. معدود معلم نقاشی را می شناسیم که بتواند این دو وجه را ازهم جدا کند تا بتواند به جای سبک و سلیقهٔ شخصی، «تعریف» خود را آموزش دهند. بابک اطمینانی یکی از آنهاست.مهمترین خصوصیت بابک اطمینانی ذهن منسجم و تعقل سامان یافته ای است که می تواند موضوعات رادسته بندی و منظم کند. این ذهن منظم، او را به معلمی موفق تبدیل کرده که توانسته« مفاهیم تعریفش» را از نقاشی مجزا و مشخص آموزش دهد.
سینمای میشاویل هانکه:یعقوب رشتچیان

سوپر مدرنیته، سرمایه و نارسیوس:ارتباط فرانسوی با ویدئوی بنی متیاس فرای

معلم پیانو:تونی راینز/ امید نیک فرجام

گفت و گو با میشائیل هانکه:استوارت جفریز/ امید نیک فرجام

کشتن به مثابه بازی:روبرت صافاریان
میشائیل هانکه
میشائیل هانکه با فیلم های غریب و دغدغه های همیشگی اش درباره مناسبات دنیای واقع و دنیای مجازی رسانه و داستان، به تدیج به یکی از مهم ترین کارگردان های مولف اروپایی بدل می شود. اختصاص پنجره همسایه بخش «حرفه: سینماگر» به فیلمسازی مانند او البته هیچ بهانه ای نمی خواهد. با این همه فراهم آوردن مجموعه نوشته هایی که درباره این فیلمساز اتریشی می خوانید، مصادف شد با نمایش جدیدترین فیلم او به نام وقت گرگ در اروپا.
جشنواره فیلم کوتاه تهران:روبرت صافاریان

سگ، ستاره، مرد:جسی واکر/ شاهین شهابلو

استن براکیج:بارت تستا/ شاهین شهابلو
فیلم کوتاه و تجربی
محدود شدن طول فیلم به چیزی حول و حوش دو ساعت از ظالمانه ترین قواعد سینمای تجاری غالب است؛ چه بسیار تجربه های فرمی و محتوایی که باید در دو یا ده دقیقه اتفاق بیفتند. سینمای کوتاه و فیلم تجربی از یک سو عرصه هنرمندانی است که برای بیان خود نمی خواهند به استاندارد تجاری مقید باشند و از سوی دیگر عرصه تجربه فیلمسازان جوان با تمام طراوتی که با خود به دنیای فیلم می آورند. آخرین روزهای مهرماه بیستمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزار شد. این رویداد بهانه ای شد برای اختصاص پنجره بسته بخش« حرفه: سینماگر» به این موضوع، با نگاهی به کارهای استن براکیج، از مهم ترین فیلمسازان تجربی تاریخ سینما، که چندی پیش از این دنیا رفت.
من رویایی دارم:فرانچسکو بن آمی/ سالومه منوچهری

هستی، رﺆیا، آزادی:گفت و گو با علیرضا سمیع آذر

در میان واقع شدن:گفت و گو با بهروز دارش

گزارش دو سالانه ونیز:شهریار توکلی

بی ینال ونیز
امسال،ایران برای اولین بار به طور رسمی با سه هنرمند از رشته­های مختلف در بی ینال ونیز شرکت کرد.در این بخش گزارش و گفت و گوئی را در خصوص این"حضور بین المللی هنر ایران" می­خوانید.