انتشارات حرفه هنرمند


مناظر در معرض خطر: کنت بیکر / علی اتحاد

عنصر بنیادی (گفت و گو با ادوارد برتینسکی) : مایکل توراسیان/ حمیدرضا کرمی

حرفه: عکاس... پنجره همسایه: ادوارد برتینسکی
برتینسکی کانادایی یکی از شاخص‌ترین عکاسان طبیعت روزگار ماست. هنرمندی که در جستجویی دقیق و فاعلانه انتظار خود ( و ادراک ما) از عکاسی طبیعت را گسترش داده. عکس‌های زیبا و فریبنده او با آن تاملات هولناک محیط زیستی، در حد فاصل میان کمال زیبایی شناسانه عکاسان طبیعت Fine Art آمریکا، و هشدارهای تند و سیاه عکس‌های اجتماعی قرار می‌گیرد. گفت و گوی بسیار خواندنی‌ای که در پی می‌خوانید، بار دیگر موید این نکته است که قلمرو عکاسی (در درجات رفیع آن) چه حوزه دقیق و پرانضباطی است، و عکاس هنرمند (در درجات رفیع آن) چقدر آگاه و حساس.
انسان، طبیعت، عکاسی: فرهاد فخریان

دورنمای "دورنما" : تورج حمیدیان

زیبایی طبیعت، زیبایی عکس را تامین نمی‌کند: روبرت صافاریان

ردی که بر علفزار نقش بسته است: وحید حکیم

در جزیره‌ی اسب‌های سخنگو: علی اتحاد

آنجا بودی بی‌آنکه بدانی: نیما علیزاده

در شهر سیلویا: شهریار توکلی

گلستانه و طبیعت: مصطفی دشتی

چشم‌اندازی به سوی بی‌نهایت: رزماری هیگن/ سارا زندوکیلی
پنجره بسته: عکاسی طبیعت
همچون شماره ‌گذشته، این بار نیز پرونده‌‌ای آزاد‌ با‌ عنوان کلی «تصویر طبیعت» انتخاب کردیم. از هنرمندان و نویسندگان محترم خواهش کردیم تا حول‌و‌حوش سوالات زیر، تا‌ملات شخصی خود در باب "‌ اثر هنری مرتبط با طبیعت" را در رشته هنری دلخواه (اعم از عکاسی، نقاشی، سینما و ...) برایمان بنویسند: نگاه شما به طبیعت‌ و یا عکس طبیعت چگونه است؟آثار کدام هنرمند در زمینه طبیعت به طور شاخص در ذهنتان مانده است ؟امروزه چه انتظاری ازتصویر طبیعت دارید؟به عنوان هنرمند ژانر طبیعت چه توجهات و دقت هایی شما را به خلق اثر وامی دارد؟و هر سوال فرضی دیگری که شما بخواهید در حوزه «تصویر طبیعت» به آن پاسخ دهید.
معرفی ویلهلم هامرس‌هوی : پل واد / ابوالفضل توکلی شاندیز

از پس لایه‌هایی سرد و خاموش : ربرت رزنبلوم / فاطمه راهیل قوامی
حرفه:‌نقاش... پنجره همسایه:ویلهلم هامرس هوی
ویلهلم هامرس هوی احتمالا خود را شاگرد دیر هنگام نقاشان دوران طلایی دانمارک (1916- 1864) می‌دانست. اما شاگردی بسیار دیر هنگام؛ چرا که در آثار او آگاهی زجرآور و هراسناکی هست که در نقاشی هنرمندان عصر طلایی دانمارک کمترین نشانی از آن دیده نمی‌شود؛ آگاهی‌ای که خود گواه این مدعاست که هامرس هوی "محافظه کار" به دوران مدرن تعلق دارد.
واقع‌بینی در ادای دین : فائقه بقراطی

تلفیق یا التقاط، تزریق یا ضرورت: گفت‌و گو با نصرت‌اله مسلمیان

درباره ماخولیا در هنر: اورسولا گوئاریک / وحید حکیم

آینه‌های ناامیدی: فرانسوا لوگران / وحید حکیم

درمان ماخولیا: آنابل گونیون / وحید حکیم

عصد دلتنگی: دنی ریو / وحید حکیم
پنجره بسته: نقد / ماخولیا
نقد: در ادامه‌ی مباحث مطرح شده در شماره های قبلی، دو نقد: یکی از فائقه بقراطی که خود در شماره قبل مقاله‌ای در مورد دو تن از معلمین داشت و دیگری از نصرت‌اله مسلمیان که در چند مورد، مستقیم یا غیرمستقیم، انتقاداتی بر او وارد شده بود، می خوانیم.

ماخولیا: به رغم اینکه فروید ماخولیا را الگویی ناتوان در پذیرش " ابژه از دست رفته" می‌‌‌‌انگارد، هنرمندان و اندیشمندان گاه به ستایش این سودامزاجی برخاسته و آن را دستمایه خلاقیت آثار خویش قرارمی‌‌‌‌دهند. ارسطو می‌‌‌‌گوید ماخولیا کمال مطلوب طبع انسان‌‌‌‌های خاص است و کی یر کگور آن را بهترین دوست خویش می‌‌‌‌شمارد. در هنر، ماخولیا گاه همچون اندوهی دلنشین به نمایش در می‌‌‌‌آید (فریدریش و هاپر)، و دیگرگاه چون هیجانی افسارگسیخته بر لبه‌‌‌‌های جنون و نیستی گام برمی‌‌‌‌دارد ( فیوزلی و گُیا ).
یادداشت: مجید اخگر

زمینه: پل متیک جونیور / مجید اخگر

فرمالیسم و سبک: لری اشنایدر ادمز / بتی آواکیان

شمایل‌نگاری: اشایندر ادمز / بتی آواکیان
حرفه: هنرمند... تاریخ و تحلیل اثر هنری
در شماره گذشته از دوگانگی میان خود تصویر و ویژگی‌های زیبایی‌شناختی آن، با زمینه‌ها، متن‌هاوبسترهایی سخن گفتیم که اثر به واسطه آنها معنا می‌یابد و در متن تاریخچه زندگی فرد هنرمند، تاریخ هنر و نهایتاً تاریخ عمومی یک برهه زمانی و فرهنگ خاص جای می‌گیرد. اما با توجه به این دوگانگی‌ها، تصویر را باید چگونه تحلیل و تفسیر و درک کرد؟ باتکیه بر خودِ آن و آنچه به صورت نامشروط و بی‌واسطه در برابرمان حضور دارد (هرچند که این موقعیتِ قرار گرفتن در برابر خود اثر نیز دیگر کمتر به دست می‌آید و عموماً شکلی از اشکال بازنمایی رسانه‌ای به جای آن می‌نشیند!)، یا با عطف توجه به زمینه‌هایی که به اثر معنا می‌بخشند و آن را به مجموعه(ها)ی دیگری از نقاشی‌ها و گفتارها و پدیده‌های بشری مرتبط می‌سازند؟...
یادداشت مترجم: بابک احمدی

کتابان، کتابش، کتابندگان، کتابناک:محمد قائد

آئین کتابخواری: شمیم مستقیمی

مصائب کرم کتاب: علی فریور

امان از خواست‌های بسیار خواسته شده، امان از خواست‌های بسیار خواسته شده‌ی انجام نشده: مینا کریمی جبلی
حرفه: نویسنده... کتاب
این بخش تازه، تازه می‌خواهد همپای خوانندگانش، خودش را بشناسد. خودش را در طول راه خواهد شناخت.قرار است جور دیگری باشد. اما قرار نیست مجله را جور دیگری کند. حرفه:هنرمند همان مجله راستین همیشگی با همان فضایی که خوانندگانش می‌خواهند و می‌پسندند خواهد ماند. این بخش می‌خواهد در همان فضا موضوعات تازه تری را با نگاه های تازه تری پیش بکشد. این، جز با یاری خوانندگان و شرکت فعالانه آنها در شکل گیری بخش تازه، به دست نمی آید.