انتشارات حرفه هنرمند


فرم= محتوا، محتوا = فرم: رون همسفر / زیبا نظری

درهای موسولینی: راینهود میبایک / زیبا نظری

گفتگو با رابرت هاورز: من کی ام و از کجا آمده ام

آسمانش را گرفته تنگ در آغوش: شهریار توکلی
رابرت هاوزر
رابرت هاوزر یک عکاس قدیمی است. از آن کلاسیک شده های توی کتابها. دو سه سال پیش که مجله آلمانی novum ، هفتاد و پنجمین سالگرد تولدش را جشن گرفته بود، یکه خوردیم که هنوز زنده است. حالا در بدو حرکت، تصمیم گرفتیم بخشی از شماره ی نخست نشریه را به او اختصاص بدهیم تا با نگاه دقیق تر به آثارش ضمن ادای احترام به قابلیتهایش و مغتنم شمردن حضور زنده و گرمش، بتوانیم از راه او گفتگوی کتبی الکترونیکی! نیز با او داشته باشیم. امید که سالیان بماند و عکاسی کند.
شهر در عکاسی: گراهام کلارک / شیرین حکمی

برهنه تا ظهر با سرعت: نگاهی به آثار فریدلندر و وینوگراند / جاناتان گرین
شهر در عکاسی
کمتر عکاسی را میتوانید بیابید که به نوعی در شهر و از شهر عکاسی نکرده باشد. گراهام کلارک در مقاله اش، بخش هایی از سیر تاریخی این گرایش را در کوشش های عکاسان سه کلان شهر لندن، پاریس و نیویورک دنبال می کند.جاناتان گرین نیز در مقاله اش با تمرکز بر عکاسی شهری آمریکا، به قیاس میان دو عکاس تاثیرگذار "منازل شهری" در دهه های 1960 و 1970(گری وینوگراند و لی فریک لندر) پرداخته است. در گوشه های دیگر این پنجره به تماشای آثار و نوشته هایی از چند عکاس شهری در ایران و نیز آثار دهه اخیر آندریاس گورسکی (عکاس معاصر آلمانی ) می نشینیم.
سه نفر روی نیمکت: مهران مهاجر، مسعود اسکندری، فرهاد فخاریان
مسعود اسکندری، فرهاد فخریان، مهران مهاجر
دلیل اولیه این نشست صحبت و بحث پیرامون سه نمایشگاه عکس مهران مهاجر، مسعود اسکندری، فرهاد فخریان است که در پاییز و زمستان 80 در گالری های تهران به نمایش درآمد. پیشنهاد جلسه را آقای دهقانپور مطرح کردند. بدین ترتیب طی 4 جلسه 5 ساعته کنار هم نشستیم و هر یک سعی کردیم آینه ای باشیم برای دیگری، تا کژی ها و راستی های فکر و تصویرمان در سطح دیگری بازتابیده شود. بر آن بودیم تا ملاحظه کسی یا چیزی را نکنیم و به یکدیگر تخفیف ندهیم. صحبت ها گاه حول و حوش همان بهانه اصلی می چرخید و گاه تا دور و نزدیک های تاریخ عکاسی می رفت. بی آنکه قصد نقد سیستماتیک را داشته باشیم، خود را آزاد گذاشتیم تا سمت و سوی بحث به هر جا که جمع تمایل داشت ادامه یابد.متن پیاده شده از نوار را زیاد دستکاری نکردیم تا خواننده نیز با شکل ارتجالی و فی البداهه صحبت ها همراه شود. حاضران در جلسات عبارت بودند از: یحیی دهقانپور- مهرداد نجم آبادی- محمد غفوری- فرهاد فخریان- مهران مهاجر- مسعود اسکندری- فرشید آذرنگ- مهرداد افسری و شهریار توکلی.لازم به توضیح است که آقایان مهرداد نجم آبادی و فرشید آذرنگ به ترتیب در جلسات بحث پیرامون تصاویر مسعود اسکندری و مهران مهاجر حضور نداشتند.
مرد آرام: جوستین اسپرینگ / فرهاد صبوری

شهر در آثار هاپر: لوید گودریچ / بتی آوا کیان

سه بیانیه از ادوارد هاپر: ادوارد هاپر / بتی آوا کیان
ادوارد هاپر
آثار ادوارد هاپر به اتهام فیگوراتیو بودن زیر سایه قدرتمند هنرمندان مدرنیست قرن 20 پنهان ماندند. او در قالبی کلاسیک، خبر از دنیای مدرن شهرها داد و تاثیری بی چون و چرا بر هنرمندان دورانش گذاشت بطوری که رد فضایش را نه تنها در عکس ها و فیلمهای زمانه اش، که حتی در نقاشی های فیگوراتیو دو دهه اخیر نیز می توان جستجو کرد. مگر می توان واکر اونز، رابرت فرانک، اریک فیشل و ... را بی ادوارد هاپر در نظر گرفت؟ به عقیده ما نمی شود و همین امر، ضرورت پرداختن به او و امثال او را برایمان ایجاد می کند.قصد داریم تا با نگاه به هنرمندان مهجورتر، برگ های کمتر دیده شده ای از تاریخ هنر را ورق بزنیم.فرقی نمی کند از چه زمانی و از چه مکتبی.
87% بلی: ایمان افسریان

نمایشگاهی سنتی در لباس غربی: گفتگو با دکتر محمد ضمیران

تعریف کلی وجود ندارد؛ چرا دارد: گفتگو با خسرو حسن زاده و بیتا فیاضی

هنرمفهومی: لوردنا پار میسانی / برنا بهمنش

لارنس واینر: رابرت استور / بهداد آوند امینی

جوزف بویز: رابرت استور / بهداد آوند امینی

فلیکس گونزالس تورس: رابرت استور / شهریار توکلی

جف کونز: رابرت استور / برنا بهمنش

کاتارینا فریتش: رابرت استور / ساغر امیر عظیمی

آن کاوارا:رابرت استور / شهریار توکلی

فضای میان کلمات: نگاهی به آثار لارنس واینر / کالین گاردنر
کانسپچوالیسم
موج کانسپچوالیسم در سال گذشته چنان گسترده و فراگیر شد،که کمترنشریه هنری (یا حتی غیر هنری)رامی توانید بیابید که با مقاله ای به آن نپرداخته باشد.ضربه و تکانه این جریان چنان بود که واکنش های شدید توام با حب و بغض را با خود به همراه آورد.بدون آنکه با پیشداوری قصد تایید یا تکذیب این مکتب را داشته باشیم،می خواهیم با نزدیک شدن و پرداختن به آن،سعی کنیم تا کامل تر و دقیق تر ببینیم اش. در پنجره بسته این شماره ضمن مرور بر سرگذشت چهل ساله این مکتب در غرب و آشنایی با نظریات لارنس واینر(یکی از نظریه پردازان و پیشگامان مطرح این جریان)،بازتاب فراگیروعمدتاً مقبول آن را در میان هنرمندان و مخاطبان ایرانی دنبال می کنیم.
انعکاس شهر در تصویر: ثمیلا امیرابراهیمی

نوازندگان دوره گرد: علی رسولی/ ابر روستا: کریم نصر

مجسمهٔ شیر باغ وحش: شهره مهران

بهانه: علی قائمی

بالتوس/ نقاش زن‌ها و گربه‌ها: دیوید سالی / لیزا یوسکاویچ
شهر در نقاشی ما
در چارچوب پنجره ما و در ادامه بحث پیرامون شهر در تصویر، مقالات و تصاویری از هنرمندان ایرانی علاقه مند به این موضوع آورده ایم.خانم امیرابراهیمی ضمن توضیح پیرامون مجموعه شهر و شب در آثار خود، به طور اجمالی بر سیر تاریخی این ژانر در تاریخ هنراشاره کرده اند. آقایان رسولی، نصر و قائمی ( به ترتیب از سه نسل متفاوت) نیز به محرک های شخصی خود در بازنمایی نقاشانه شهر پرداخته اند.